ВИКЕНД ПОНУДА Музеите се отворени, пробајте вкусна храна во Либра

Пред нас е првиот викенд за користење на ваучерите за туризам. Во Крушево има околу 20 сместувачки капацитети кои работат со овие ваучери, а деновите што претстојат носат уникатна понуда за вас.

Музеите се отворени по неколку месеци пауза и по подолго време можете повторно да ја почувствувате историјата на Крушево. Посетете ги Македониум, галеријата Никола Мартиноски и спомен куќата „Тодор Проески“ кои работат од 9 до 16 часот.

За вкусен ручек ви предлагаме да посетите еден од локалите во близина на музеите. Посетете го ресторан Либра и пробајте паста со кулен и растопен кашкавал.

За недела ви препорачуваме прошетка до манастирот Св. Преображение. Кога веќе сте на манастирот испешачете и до 33-метарскиот крст од каде што можете да го погледнете цело Крушево, околината и дел од Пелагонија. Крстот се наоѓа на 15 минути пешачење од самиот манастир.

Поглед од Св. Преображение

Посетете го Крушево уште овој викенд. Не’ очекува убаво време.

Share on:

Предлог активности за овој викенд во Крушево

Пред нас е уште еден викенд кој можете да го поминете во Крушево. Според временската прогноза не’ очекува сончево и топло време, односно време кое е соодветно за активности на отворено.

Овој викенд ви предлагаме да направите една мала тура со велосипед. Таа можете да ја пробате во сабота наутро и патем да уживате во убавите пејзажи на Крушево. Подолу во видеото погледнете ја предлог турата.

Дел од турата е одмор и пиење кафе во ресторан Алто на скијачките терени, а турата ќе ве одведе се до центарот на Крушево.

За ручек ви предлагаме да го посетите Ресторан Шапе и да пробате Грне А’ла Шапе.

Саботното попладне нека биде за малку одмор, а во вечерните часови ви предлагаме кафе во хотел Панорама спа.

За во недела резервирајте си јавање коњ. Ова е едно од поновите искуства што може да се пробаат во Крушево и затоа бидете меѓу првите кои ќе можат да раскажуваат за истото.

Пред заминување пробајте Крушевска сабја во Крушевска одаја.

Се на се’, овој викенд можете да направите многу повеќе од ова, но ние ќе се потрудиме секој викенд да ви предлагаме предлог активности кои можат да го направат вашиот престој во Крушево незаборавен.

Share on:

ВИДЕО Пролетна велосипедска тура низ крушевската корија

Направивме мала велосипедска тура поминувајќи дел од најубавите предели на крушевската природа.

Започнавме од историското место Гумење и се упативме во правец на авантуристичкиот парк Бегова Корија и чешмата викана АРМ.

По кратката пауза која беше наменета за восхитување на крушевската корија продолживме кон ски центарот Станич. Во Алто следеше пауза за кафе и Мохито.

Продолжуваме од ски центарот по земјен пат кон чешма Гума и излегуваме на асфалтниот пат кај бензиската пумпа.

Турата привршува со спуст до хотел Монтана Палас. Спустот е веројатно најголемото доживување, кога со брзина од 40 и повеќе километри на час ја одминуваме острата удолница

Подолу погледнете кратко видео од турата.

За оваа тура се заблагодаруваме на Наумче, Бале и Кочо за учеството во оваа тура.

Share on:

Како јас пречекувам гостин           

Крушево е град со долга и позната традиција и култура, каде што живеат фини и скромни луѓе, познати надалеку по своето гостопримство. Секој кој го посетил Крушево барем еднаш, се враќа во своето место на живеење со позитивни искуства и пофални зборови за односот на моите крушевчани. Градот пак, самиот по себе поседува нешто кое можеби не можи точно да се објасни со зборови, нешто што едноставно ни’ дава чувство на сигурност и смиреност, едноставно уживање на некоја крушевска тераса со кафе и поглед кон градот кој личи на свиено гнездо во планината, поглед кон околната природа и планини кои го одземаат здивот.

            Крушево е и широко посетен град, особено во летниот и зимскиот период, а е убав град во секој период од годината. Ми се најавува гостин? Тоа секогаш е убаво доживување. Се симнувам на влезот од градот или на крушевската автобуска станица, го пречекувам со сите почести, затоа што е гостин, не е мала работа 🙂 И тогаш, нормално, започнува прошетката низ градот. Го пиеме првото кафе во некој од крушевските кафулиња и потоа продолжуваме понатаму. Се упатуваме кон посета на некој од музеите, кои во Крушево ги има шест. Секогаш е добро да се знае нешто за градот, а кога станува збор за Крушево има многу што треба да се знае од причина што токму тука се одиграле многу значајни настани, многу од нив одиграле и клучна улога во создавањето на македонската држава.

Доаѓа време за ручек. Тогаш, по желба на гостинот, се упатуваме во некој од крушевските ресторани, каде што можат да се пробаат доста наши специјалитети, како на пример: крушевска пита, домашен колбас, чомлек и многу други готвени јадења специфични за нашето поднебје. Друга опција е да се упатиме кон некоја од крушевските пицерии, каде што може да се проба вкусна пица подготвена од вештите раце на мајсторите со долгогодишно искуство во својата работа. Или па, трета опција за гостите кои преферираат алтернативни дружби е да се оди на некое од излетничките места во околината на Крушево, како Мечкин Камен, Крушевското езеро или Кипрово. Таму, покрај тоа што може да се направи скара, нашите гости имаат можност да уживаат во прекрасната природа и чистиот воздух кој ги опкружува овие места.

Се упатуваме кон мојот дом. После одморот, попладнето може да се резервира повторно за некоја прошетка. Тогаш се искачуваме нагоре кон некој од крушевските хотели кои се наоѓаат на врвот од градот и имаат летни тераси со прекрасен поглед на самиот град. Таму исто така може да се помине доста квалитетно време, едноставно уживајќи во свежиот воздух, убавото опкружување и разговорот со гостинот кој се интересира и ми поставува различни прашања за градот, а јас му одговарам надолго и нашироко.

Навечер, ако е викенд, излегуваме да се опуштиме во некоја од крушевските кафеани, каде најчесто има забави со жива музика. Во работни денови, кога е помалку раздвижено, се излегува на кафе-шема во некој од крушевските кафулиња или пак се оди на пријатна вечерна прошетка долж главната улица во Крушево се до месноста „Гумење“ која претставува еден вид на збиралиште за младите луѓе од Крушево каде обично се седи на клупи, се грицка сончоглед и се пие пиво и се водат интересни дискусии.

Гостин во Крушево, едноставно не може да се испрати дома без да му се даде нешто. Најчесто тоа е или некој домашно приготвен специјалитет, или па еден од најголемите специјалитети – крушевскиот локум и целуфките кои се познати надалеку по нивниот специфичен вкус. Само оној кој пробал знае за што Ви зборувам, пријатели! И така, секој гостин од Крушево си заминува среќен и задоволен и секако, сака пак да се врати. Ова е еден пример како со малку може да се направи многу, потребно е само добра волја и желба за промоција на сопствениот град.

Наум Прешоски

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)