Супа од ќофтиња – „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Рецепт број 1: Супа од ќофтиња.

Пригответе: 250 грама мелено месо, направете мали ќофтиња (смесата да биде како за ќофте со зачини), црн пипер, брашно, две лажици масло, морков, магдонос, зачин и еден филџан ориз. Ќофтенцата се пржат на врело масло, малку да се вцрвенат, се пропржува и ренданиот морков, се додава брашното и се додава 1 литар вода. Супата е готова кога ќе се свари оризот. Кога ќе се подизлади се матка едно јајце со малку киселина и се додава и убаво се меша да не се подвари јајцето.

Share on:

Крушевско грне – богато вкусно задоволство

Крушевското грне е уште едно уникатно задоволство во Крушево. Овој специјалитет ви препорачуваме да го пробате во пицерија Рома.

Еве што содржи и како се подготвува:

Состојќи: 150 гр. кашкавал, 80 гр. моцарела, 70 гр. фета, 30 гр. павлака, 50 гр. пелате, 20 гр. шунка, 30 гр. чаден врат, 30 гр. шампињони.

Ова јадење се подготува и служи во традиционално грне.

Се пече 10 минути, а покрај самото јадење се подготвуваат уникатно подготвени лепчиња – фурнаринки.

Пробајте го и ова задоволство во Крушево!

Share on:

3 причини зошто да пробате топено сирење во Крушево

Крушево има многу специјалитети, но доколку одлучите да посетите некои од пицериите или рестораните дефинитивно ќе ви биде препорачано да пробате топено сирење. Топеното сирење (сирење во фурна) не спаѓа во групата на уникатни јадења, но сепак мора да го ставите на листата на јадења и специјалитети кои мора да ги пробате во Крушево.

Еве ги нашите 3 причини зошто да го пробате сурењето во фурна кога сте во Крушево:

Топено сирење, пицерија Скар

Прво Крушево е поднебје кое што произведува вкусно сирење. Кравјото и овчкото сирење се дел од „опусот“ на овие јадења. И затоа сирењето во Крушево е особено вкусно и мора да го пробате истото во нашиот град.

Второ Топеното сирење во Крушево се служи на традиционален начин. Послужувањето ќе ве направи нетрпеливи да го пробате овој специјалитет. Подготвено и послужено во грне заедно со совршено подготвенo лепче сирењето во фурна е едно големо задоволство.

Трето Ова јадење можете да го комбинирате со некои традиционални јадења. Можете да го комбинирате со пита Скар, како едно од традиционалнтие јадења, но може и со светски познатата пица во било која од пицериите. Ваквата комбинација се прави за повеќе луѓе, а може да служи како закуска.

Ова се нашите три предлози зошто да пробате топено сирење во Крушево. Кои се вашите впечатоци за крушевската кујна? Вашите одговори испраќајте ги на vikendvokrusevo@yahoo.com или на „Фејсбук“

Share on:

ТУРИСТ ОД ОХРИД: Морам одново да се вратам во Крушево, чистиот воздух ви е најголемо богатство

Точно една недела од моето доаѓање во Крушево. Бевме заедно со мојата братучетка и со зетот иси поминавме преубаво. Само да ви кажам – Ви благодарам од срце на гостопримството. Ние си поминавме супер само ни фалеше снегот, но Крушево е убаво во секое време…

Најпрво бевме на манастир Свето Преображение. Не остави без здив. Се е добро осмислено и добро напредува. Иконостасот е толку жив. Секоја црква е убава но таму има нешто посебно… Се гледа дека се работи внимателно и вредно..В и благодарам на тоа… (не бевме единствено на крстот што ми е малку криво но ајде тоа за следниот пат)

Бевме и во Македониумот, бевме кај Тоше, таму не можевме да се доближиме поблиску поради градежните работи, но направивме еден круг. Драго ми е што конечно се осмелија да му го изградат вечното почивалиште кое веќе одамна требаше да е изграено… како и да е… ја посетивме и Спомен куќата ни се допадна многу, има топлина, љубов … носталгија….

И на крај отидовме во Скар. Храната беше на врв, топла и вкусна. Нарачавме две топени лути сирења и едно Крушевско грне, превкусно…се спријателивме со едно преслатко маченце таму кое не сакаше да се оддели од нас, а исто и јас би сакала да знам како се вика….

На заминување отидовме на Мечкин Камен, јас таму одам прв пат. И навистина ми е мило што ете го осетив тоа место лично и одблиску… И едно од најважните работи, љуѓе, имате пре, пре пречист воздух. Додека патувавме секаде беше магла-бело како се доближувавме до Крушево градовите назад останаа долу се ама се, буквално се беше бело, во Крушево си го измивме погледот и се ни се избистри. Не давајте никој да ви го земе тоа…

Ви Благодарам уште безброј пати на гостопримството…на се… Едвај чекам да се вратам.

За малку ќе заборавев. Имате превкусни колбаси, моето семејство ги бендиса многу на мое огромно задоволство. Нешто превкусно немам пробано, навистина. Ви благодарам и на тоа….. Ќе го заборавев езерото, имав огромна желба да го видам, зашто секогаш го гледав на интрнет и ми се допаѓа многу таму навистина, местото е како разгледница, не знам, барем јас го доживувам така….

До следното доаѓање, голем и срдечен поздрав од Охрид Среќен нека ви е утрешниот празник Водици за многу години Наташа.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)