И на дожд, и на сонце, и во кал, и низ прашина – Крушево низ корија 2021

И покрај одложувањата. И покрај забраната за движење во шуми во месец август. И покрај дождовите. И покрај одлагањата… Крушево низ корија се одржа. И, на нас, ни е многу драго и се израдувавме.

Со над 150 учесници Крушево низ корија се одржа на 18 и 19 септември. Возењето велосипед беше пропратено со дожд кој многу ги отежна условите особено по земјените патеки. Тие што возат велосипед и учествуваат на вакви настани знаат со што се соочиле учесниците оваа година.

И покрај тешките временски услови ова издание на настанот беше навистина посебно. Зошто? Затоа што толку ентузијазам за авантура, возење точак и истражување на Крушево немало на едно место. За тоа можеби најзаслужни се дечките – организатори но не помалку заслужни се сите учесници и поддржувачи.

Организаторите и учесниците не се откажаа од оваа година. Зошто го велиме ова? Заради следново:

Во неделата за малку се ќе личеше на една класична дешавка доколку 10 минути по стартот на планинарската и велосипедските тури не се отвореше небото и не истури вода за сите пари (за градот шо падна да не прајме муабет) .

?
⚡️

Се надеваме дека турата ќе ја памтите цел живот

❤

Како што си е редот, гости пристигнаа од секаде : Битола, Скопје, Охрид , Струга, Радовиш, Гевгелија,Крушево,Неготино, Прилеп, Струмица, Кичево, Македонски брод….дури и од с.Горно Барбарево…Росоманско ако не се лажам.

?

Тимот на Викенд во Крушево доби и тапија за поддршка на настанот, а на нас не само што за тоа ни е ќеиф, туку и се радуваме што барем малку помогнавме да се промовира настанот.

Догодина, нека врне, нека вее – коријата е наш пријател и ќе ја извозиме на точак. Крушево низ корија – checked

Share on:

Крушево – неисцрпна инспирација

Времето изминатиот викенд беше променливо како никогаш досега, но ако навистина сакате да го восприемете ќе го искористите времето, паметно и максимално.

Денот го започнуваме со првото утринско кафе. Изминатиот викенд ја избравме локацијата хотел Панорам & спа. Вкусно кафе и прекрасен поглед додека чекате дождот да престане. Се надевате упорно на подобрување на временските услови додека гледате во градот кој е постелен под хотелот.

Само што сте тргнале да станете забележувајќи дека дождот спласнал, бранот се засилува повторно и продолжува да врне. Дождот ве обесхрабрува и повторно седите и надежно очекувате подобрување на времето.

Кога времето е добро за шетање Крушевско Езеро е неизбежен дел. Облаците не се обесхрабрувачки. Токму напротив, тие се поле за нови пејзажи.

Првичната желба беше патување со жичарницата, повторно, но несигурните временски услови не‘ повлекоа кон Гумење и Крушевско Езеро.

Направивме неколку одлични фотографии и полека, но сигурно времето се подобри и повторно бевме сведоци на сончевото време и уште поубави погледи.

Крушево е неисцрпна инспирација ?

Пишува: Сотир Габелоски

Share on:

„Еден маж и повеќе жени“ театарска претстава која не се пропушта

Дека Крушево целосно се враќа со туристичка и културна понуда е доказ рестартот на театарските претстави, предводени од талентираните крушевски актери.

Во петок во 19 и 30 часот во оспособената сала за театар и кино во горната училишна зграда ќе се одигра претставата Еден маж и повеќе жени во изведба на Михајло Миленкоски, Захарија Ангелеска и Аница Бебиќ.

Еден маж и повеќе жени ”, е претстава која ве поканува во светот на Гарунски, маж кој е зашеметен од низата изненадувања кои му ги приредуваат жените околу него. Создадени од истата природа, жени обединети, кои постојано се менуваат – една е премногу обична, друга премногу вознемирена, една премногу добра, друга премногу авторитетна, трети очајни или неизлечиво романтични, успеваат да го трансформираат Гарунски во мажот на денешницата. Тоа е една константна борба помеѓу половите – тема која потсетува на разноликоста и спектарот на нивните мисли и дејствувања.

Но, ако некогаш беше актуелно дека мажите се од Марс, а жените од Венера, денес ќе се запрашаме од каде всушност доаѓаат нашите битија и на што сé се спремни, за да остават трага во историјата на своето постоење. Оваа претстава преку нејзината едноставност ќе ви ја долови деликатноста на прашањето ” Што сум јас? “, се вели во најавата за настанот.

Влезот е 150 денари, а местата се ограничени во рамки на протоколите за заштита од Ковид 19.

Резервирајте го вашето место! Линк до настанот.

Share on:

Од ски центар до место за сите сезони

Ски центарот Станич навистина прераснува во место за 4 сезони. Ако зимата се качувавме со жичарницата на ноќно скијање, деновиве тоа го правиме за да направиме прошетка, да го пробаме авантуристичкиот парк и остантите искуства на ова место.

Минатиот викенд се упатив кон жичарницата. Информиран бев дека работи и може да се користи од утрото, па се до 16 часот. Купив карта која вклучува користење и на ресторанот на Станич. Навистина, добра понуда!

Возењето со жичарницата е навистина убавина. Ние, крушевчани, жичарницата ја поистоветуваме со зима и ова е ново искуство. Но, навистина доживувањето беше едно од централните овој ден 😀

По симнувањет од жичарница следува спуштање до ресторанот каде што може да се почне со кафе и закуска или пак може да се проба возење со Go – cart или тестирање на авантуристичките способности во авантуристичкиот парк – спуштање на јаже, искачување карпа и друго. Ова место има и кошаркарски терен, така што спортските потреби можат да бидат целосно задоволени.

Мојот престој продолжи со закуска во ресторанот, кратка прошетка и спуштање со жичарницата. Спуштањето е уште поубаво искуство. Додека сте во воздух, но и штом стапнете на земја се чувствувате ослободен, релаксирано, сите мускули ви се разлабавени.

Станич е наше место за било кое време. Секогаш со содржини за да го направат престојот во Крушево поубав. Време е за четири сезонска авантура.

Пишува: Сотир Габелоски

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)