Топено сирење во Андора

Топеното сирење е вредно за спомнување затоа што се подготвува на уникатен начин, а за вкусот не се доволни зборовите. Затоа, ви предлагаме да пробате топено сирење во пицерија Андора и да се уверите во ова што го зборуваме.

За подготовка на топено сирење потребни се следните состојки:

3 причини зошто да пробате топено сирење во Крушево

  • сирење
  • кашкавал
  • кечап
  • печурки

Се служи со уникатно подготвено лепче кое е толку вкусно што може да се јаде и без ништо друго.

Овие состојки го прават топеното сирење во Андора неодоливо. Топло препорачуваме.

Share on:

Грне А’ла Шапе

Еден најпознатите и ресторан со најголема традиција во Крушево – ресторан Шапе – нуди огромен избор на традиционални јадења, но и подготовка на една од најдобрите скари во градот.

На свој уникатен начин и како свој репрезент ресторанот го има грнето А’ла Шапе.

Во продолжение ќе ви го претставиме јадењето и што се содржи во истото.

Состојки:

  • свинско каре
  • пилешки стек
  • телешко месо
  • сецкан колбас А’ла Шапе
  • микс на природни зачини

Состојките се пропржуваат, се ставаат во земјена тава која се покрива со парче пршута и кашкавал, а  потоа се затвара со тесто и се става да се пече во фурна.

Ова е накратко овој превкусен специјалитет. Уште сега знаете дека ќе излижете прсти. Посете го ресторанот Шапе

Share on:

Крушевски готвач- книга со рецепти, дело на организацијата на жени ,,ЦВЕТ”.

Во срцето на Македонија е сместен градот Крушево, град во кој секоја куќа и улица зборуваат за храброто истористко минато. Во тој букет од старо градска архитектура, убавина и традиција е сместена и организацијата на жени ”ЦВЕТ”.

Темел на оваа организација се нејзините членки Македонки и Влаинки. Овие вредни жени целата своја љубов, умеење и благородност ги вклопиле во своите ракотворби истовремено пренесувајќи ги своите особини и умешност на младите генерации жени.

Нивните ракотворби зборуваат за среќата, љубовта, тагата, маката и радоста, истовремено во себе ја носат вонвременската и универзална порака дека само убавото е вечно и трајно.

Во продолжение во неколку посебни објави прочитајте ги рецептите напишани од организацијата на жени ,,Цвет”.

Share on:

Толчени пиперки – „Крушевски готвач- книга со рецепти“

Рецепт број 2: Толчени пиперки.

Потребно е: 1 килограм зелени пиперки, еден модар патлиџан, две чешниња лук, 150 грама масло и два домати. Пиперките и модриот патлиџан се печат, се чистат убаво и се сецкаат на ситни парченца. Во дрвена ваганка се толчи лукот, а потоа се додаваат пиперките и модриот патлиџан и убаво се толчат. Се лупат и двата домати и ситно се сецкаат и се продолжува со толчењето. На крајот се додава врелото масло и се посолува. Вака приготвените пиперки се служат со сирење.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)