БРАЌА ЗЕМЈАЦИ, Крушево низ корија овој викенд

Браќа земјаци и мили комшии!….. Ние, вашите вечни комшии, пријатели и познаници од убавото Крушево и од неговите китни села, ве каниме на седмиот по ред фестивал на отворено Крушево низ корија, без разлика на вера, народност, пол и убедувања..!
Годинава фестивалот ќе се случи на 18 и 19 Септември(сабота и недела)…активностите и стартот на турите традиционално ќе бидат во кампот на Мечкин камен.

Утре и задутре (18 и 19) септември ќе се одржи Крушево низ корија кој содржи велосипедски тури, тандем параглајдинг и КЗЖ со ди џеј сетови.

Целосната агенда погледнете ја на следниот линк.

Share on:

И во зима и во лето ски терените привлекуваат

Наближува зимата, а ски центарот Алто ќе биде главната станица за сите љубители на снегот, зимското сонце и уживањето во новиот локал на ски терените во Крушево.

Времето се’ уште знае да не’ збуни и за момент да помислиме дека е пролет. Сончево е, пријатно и погодно за прошетка и спортување на отворено. Ски терените Станич во Крушево блескаат иако се’ уште без снег. Пределот е прекрасен, сонцето најдолго се задржува таму, а мирисот на природата ќе ве релаксира неизмерно.

Ски терените беа особено популарни изминатото лето. Многу од туристите ги користеа пријатните шумски предели за прошетка и застануваа на пијалок или закуска во Алто. Овој нов објект навистина ги популаризира ски терените дури и во останатите периоди од годината. Ова лето, а богами и оваа есен е доказ за тоа.

Така што очекуваме оваа популарност да се зголемува и во зимата. Ски терените се одлични за скијање, но и за прошетка и кафе муабет доколку не сте по скијањето.

Се чини дека конечно природните ресурси на Крушево го добиваат своето внимание. Ски центарот Станич е само еден од тие локалитети кои полека, но сигурно го реализираат својот потенцијал.

Оваа зима ве очекуваме во Крушево – вашата најбезбедна дестинација.

Share on:

Јавање коњи во Крушево

Крушево ја збогатува авантуристичката понуда за туристите и јавањето коњи е една од најновите активности која привлекува голем интерес кај посетителите.

Коњичкиот клуб од Крушево постои само неколку години, но она што го нуди е навистина интересно за туристите. Па така, Крушево има една широка понуда која опфаќа јавање коњи, тандем параглајдинг, планинарење, велосипедизам и друо.

Јавањето коњи како едно уникатно искуство ќе ви понуди и поглед на околината на Крушево, природата и историските локалитети.

Контактирајте не’ и ние ќе ви резервираме едно необично искуство во Крушево.

Јавајте и спознајте ја природата.

Посетете ја официјалната Фејсбук страница на коњичкиот клуб Крушево.

Share on:

Коронавирусот и новата мода што ја создава

Пред некое време пишував за позитивните работи кои ги донесе коронавирусот, заклучувајќи дека сепак е направена голема штета на туризмот. Рестрикциите не’ поттикнаа на блискост, на сочувство и на разбирање. Во сета мака разбравме дека има одредени работи кои се вредни, но пред пандемијата не сме ги препознавале.

Да не ви прераскажувам прочитајте го текстот за кој што зборувам на линкот подолу.

Во овој текст ќе зборувам за уште позитивни работи кои се случуваат, а се во насока да придонесат кон туризмот на долги патеки и истовремено нас да не сменат во начинот на живот.

По олабавувањето на ограничувањата и рестартирањето на туристичката сезона голем дел од луѓето станаа љубители на природата, на домашните дестинации, на планинарењето, велосипедизмот, трчање полумаратони и слично. На лугето активниот одмор им стана алатка за вистински да се одморат и опуштат. Денес сите во викенд патуваме некаде каде што ќе можеме да ја восприемеме природата и да споделиме фотографии на социјалните мрежи за да покажеме дека имаме нова навика, ново хоби, а можеби и, генерално, нов начин на живот.

Во оваа група се ставам јас. Во велосипедот сум заљубен уште од дете, но волкава потреба за физичка активност во природа досега не сум почувствувал. Некако стана мода, некако стана потреба, некако стана нов тренд во сабота или недела да возиме точак, да се фотографираме од некоја локација длабоко во природата, да бидеме надвор што е можно подолго.

И, да! Навистина, станува мода да си физички активен. Оваа мода е убава. Нешто ново. Нешто што произлезе од еден злобен вирус со кој се’ уште не можеме да се справиме.

Денес во Крушево има најразлични активности кои се поврзани со природата. Јавање коњи, мото тури и други активности кои се надополнение на стандардните како планинарење и велосипедизам.

Можеме да заклучиме дека коронавирусот создаде многу позитивни навики за сите нас и имам впечаток дека тие навики ќе потраат. Дури и кога сето ова ќе заврши мислам дека ќе бидеме уште поактивни и ќе ја избираме оваа нова мода.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)