Питулици со лук -„Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 3: Питулици со лук.

Потребно е: 1 кг брашно, вода, сол, лук и ореви (по желба). Се замесува тестото за питулиците, каша од брашно и вода и малку сол како за палачинки. Се тура од тестото на питуличарка, се разредува тенко и се печи на питуличарка, а потоа се потпекуваат питулиците од двете страни на шпорет. Се прават додека се потроши целата каша.

Се зема тава. Вариме солило од масло, вода и сол. Го толчиме и лукот. Питулиците ги макаме во врелото солило и ги редиме во тавата и на секој ред попрскуваме лук и сецкани ореви. Потоа се сечат на парчиња, се тура останатото солило и малку се потпекуваат во загреана рерна.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:

Сирење Ала Одаја – Крушевска Одаја рестарт

Крушевска Одаја со 100 % рестарт!

Вкусното овчко сирење од крушевските бачила се враќа на трпезата и можете да го пробате на летната тераса во Одаја или да направите нарачка до дома.

Покрај бројните вкусни јадења во Крушевска Одаја сирењето Ала Одаја е едно од омилените на гостите. Доколку го немате пробано пробајте го и вие.

Прочитајте повеќе: Крушевска сабја – специјалитет кој не се пропушта

? OД ДЕНЕС и официјално ја отвораме новата сезона 100% ДОМАШНО ОВЧО СИРЕЊЕ АЛА ОДАЈА! Дојдоа новите количини на највкусното природно сирење директно од крушавските бачила… Кој пробал знае! Кој не… 075 421 946 резервирајте си место веднаш ? – пишува на „Фејсбук страницата на Крушевска Одаја.

Прочитајте повеќе за Крушевска Одаја

Овој ресторан е препознатлив по својот уникатен етно стил и пријатната атмосфера која ја нуди.

Крушевска Одаја ве очекува!

Share on:

Пробајте крушевски чомлек

За максимално да го искусите овој крушевски специјалитет добро е да се запознаете со состојките и начинот на подготовка на чомлекот

За приготвување на крушевски чомлек потребни се следниве состојки:

  1. Масло
  2. Вино
  3. Суви сливи
  4. Кромид
  5. Телешко месо
  6. Зачини

Пробајте Грне А’ла Шапе

Како се подготвува?

На самиот почеток при подготовката се реди еден ред кромид и врз тоа еден ред месо, па потоа уште еднаш по еден ред од кромидот и телешкото месо. Се ставаат црни сливи врз двата реда кромид и месо, се става масло, вино и зачини.

Вака подготвеното јадење се става во рерна и се подготвува на тивок оган околу два часа.

Крушевскиот чомлек е едно од најпознатите јадења во хотел Монтана Палас. Ви препорачуваме да не пропуштите да го пробате ова искуство од крушевската кујна.

Share on:

Марчело со ново и уникатно мени за доручек

Гостилница Марчело со ново мени за доручек целосно се рестартира. Менито кое што го нуди опфаќа различни видови на храна кои мора да ги пробате.

Покрај добро познатите вкусни јадења за Крушево како панцерота, омлет и хамбургер гостилница Марчело нуди и нешто уникатно. Тоа е лепче со лук кое се состои од кашкавал, кајмак и лук.

Покрај пријатниот амбиент на терасата на Марчело гостилницата нуди и достава. Нарачајте си на следните броеви:

077 548 964
078 364 678
070 290 986

Гостилница Марчело за да го започнете денот на вистински начин.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)