Мазник со грав- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 6: Мазник со грав

Потребно е: тесто од 1 кг брашно, вода, малку масло и сол. Тестото да биде меко. Претходно се вари 500 гр грав да биде убаво сварен и да остане зрнест. Се става сол по вкус на гравот. Од тестото се делат топчиња околу 12 да бидат исти. Секое топче се сука кора тенка и се потпекува на шпорет на дрва од двете страни. Корите потпечени се редат во поголема тава подмачкана со масло. Се реди кора, целата се попрскува со масло и се распоредува сварениот грав. Постапката се повторува со сите кори и на крајот горната кора малку се набрува и се сечи на коцки и убаво се намрсува и се потура со една чаша кисела вода. Се печи на 200 степени. Мазникот може да се прави и со испржен праз.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)