Раванија- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 5: Раванија

Потребно е: 8 јајца, 2 лажици шеќер, 2 лажици брашно, 8 лажици Гриз, 1 пециво, ванила, 800 гр шеќер, 600 гр вода, малку кора од лимон. Се матат 8-те белки во цврст снег заедно со шеќерот, се додаваат жолчките и пак убаво се мати. Со лажица се додава гризот и брашното помешано со пецивото и убаво се меша. Се печи на 180 степени во тава број 30. Откако ќе се испечи се сечи на ромбови.

Шербет: 800 гр шеќер и 600 гр вода се ари околу 3 минути, се додава ванилата и кора од лимон. Се попарува ладната раванија со топол шеќер.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)