Крушевска алва- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 4: Крушевска алва

Потребно е: пола чаша масло, 1 чаша гриз, 1 чаша брашно, 2 чаши шеќер, 3 чаши вода, ванила, сецкани ореви. Во длабок сад се пржи гризот со брашното додека да добие кафеава боја, се додава масло и пак се пропржува. На крајот се додава водата, ванилата и шеќерот па сето тоа се меша додека да се згусни алвата. Се додаваат оревите и се тура во тава додека е топла. Со голема лажица се прават форми од алвата.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)