Љубовта кон музиката е огромна, сподели со нас Dj Јован Шапе

Јован Шапе е долгогодишен диџеј, па со задоволство направивме интервју со него, а тој сподели интересни работи со нас.

Пред се, го прашавме кога е роден? – ,,Роден сум на 04.09.1980 година во Прилеп. ”

Потоа, од кога си диџеј? Тој ни одговори дека како диџеј почнал да се занимава од 1996 година, или поточно пред 24 години во тогашната актуелна дискотека во Крушево,(Disco Pub ANDORA) или како што Крушевчани милуваат да ја нарекуваат кај Вуле.:)

На следното прашање, зошто се занимаваш со тоа, тој ни кажа: – ,,Љубовта кон музиката е огромна која кај мене датира од 1986 тата година. Во мојата фамилија се негувала музиката отсекогаш,почнувајќи од мојот дедо Јован Вана Шапе кој бил првиот поп пејач на балканот и мојот татко Крсто Ставре Шапе кој бил вокал во првиот музички состав ВИС Илинднски Искри во Крушево. Уште на 6 годишна возраст се роди таа љубов кај мене,поминувајќи голем дел од денот покрај радиокасетофонот и слушајќи ги тогашните трендовски музички радио програми.Исто така подоцна доаѓајќи си од школо едвај чекав да стигнам дома и на системот да миксам и уживам во тоа.Секогаш кога ќе влезев во некој клуб или некоја дискотека,мене не ме интересираше инвентарот,послугата и слично,мене ме интересираше кој пушта музика,како ги микса песните ,какво озвучување има ете баш тие работи. Со тек на време знаев дека мора да го направам и тој чекор и да почнам да пуштам музика т.е да се бавам до диџејство.Кога сум позади микспултот,целосно ја предавам мојата позитивна енергија кон публиката и кога таа енергија ми е возвратена ете тој филинг е тоа вистинското за мене.Обожавам кога публиката е среќна,разиграна,насмеана,гласна и на крај задоволна,тоа највеќе ме исполнува.Ете поради сето тоа сакам да се занимавам со диџејство.”

На прашањето дали во иднина мислиш да се занимаваш со диџејство, тој рече: ,,Желбата постоела и ќе постои,така да секако планирам никогаш да не престанам да го работам тоа. “

Следно што го прашавме Dj Jovan беше дали постојат познати личности странски или наши кои му служат како инспирација, па одговори: ,,Секако дека има и странски и наши изведувачи кои ме инспирираат,тоа се Диџеи,машки и женски вокали како денешни така и поранешни.”

Кажи нешто интересно за тебе? – ,,Како што кажав,голем љубител сум на музиката,посебно на клубската и хаус музиката.Најголем виновник за тоа е  мојот прв братучед,Ристо(Ице)Митаноски кој во тоа време беше најдобриот диџеј кај нас.Еве накратко ќе ви кажам како ми се роди желбата. Кога  диџеј Ристо ќе пушташе музика,а во тоа време да напоменам дека се пушташе на касети,јас секогаш седев до него и го пратев која песна од која касета ја пушта и на кој начин ја микса.Така по некое време јас ги научив сите песни на која касета се наоѓаат (а имаше преку 300 касети)и песната што диџеј Ристо ќе ми ја побараше јас точно знаев на која касета е и веднаш му ја подавав.Замислете тоа го правев од љубов,од што ми беше убаво,убаво се осеќав пред се,никој не ме терше со сила.И така по некое време почнав порано да доаѓам во дискотеката и да го користам времето да ги миксам омилените песни се додека постепено се полнеше диското за да откако ќе се наполни да настапи диџеј Ристо.Како поминуваше времето така се повеќе и повеќе ја добивав довербата и минутажата кај Ристо се разбира и сите негови диџејски трикови,совети,корекции итн. Па така една вечер Ристо не успеа да стигне од Скопје за Крушево и таа ми беше мојата прва вечер да настапувам сам која никогаш нема да ја заборавам. “

Следно, каде се имаш настапувано? – ,,Обично настапите ми се во нашата земја. Нормално не ги бројам дешавките кога сум бил на одмор или некое патување и надвор од нашата земја па често сум застанувал да измиксам по еден сет позади микс пултот,секако тие се неофицијални журки.”

Кој од настапите ти останал во сеќавање и зошто? Па ни одговори: ,,Не можам прецизно да ви одговорам на ова прашање,бидеjќи секој од моите настапи има различна приказна,нормално со happy end, а верувајте ги имало многу. Ајде ќе се обидам барем малку да доближам,еве како најдраги настапи ди ги издвоил оние во нашето Крушево, во Клуб Планет каде со Шестич верувајте ги правевме најдобрите журки кои надалеку се слушаа.Публиката уживаше,пееше и аплаудираше до раните утрински часови.Во најголемо сеќавање ми останале и ги издвојувам настапите во Клуб Планет  заедно со нашиот крушевчанец ,мој најдобар другар,најголем и најдобар вокал на сите времиња Тоше Проески, каде додека пуштав музика Тоше умешно влегуваше во ритам и многу прецизно и точно го миксаше својот вокал во секоја песна што ќе ја пуштев.Верувајте тој склоп звучеше прекрасно.Едноставно посакуваш журката никогаш да не заврши.Публиката лудувше,ечеше и не пратеше цело време.Забавите со Тоше беа друга димензија. Ете тие несекојдневни настапи можам да ги издвојам како  најомилени.”

Кажи некоја интересна случка поврзана со диџејството? – ,,Уф, има доста случки кои се имаат случено, нормално некои се, некои не се за јавност (хахаххаах) Еве ќе кажам најчеста случка која морам да признаам порано повеќе беше застапена ,сега за среќа многу поретко, а тоа е додека пуштав house музика задолжително ми доаѓаше некој дечко или некоја девојка и ми бараа да пуштам турбофолк песна. Во тој момент стварно не знаев како да изреагирам, дал да плачам ил да се смеам (хахахахахах) А уште пострашно е доколку се многу пијани и често се случувало да ми ги истурат пијачките врз миксетата и во тој момент имам проблем, нема музика. Ете тоа е „disaster„ и дефинитивно  во тој момент ти се плаче, мора да бидеш многу снаодлив и искусен за да повторно ја вратиш ситуацијата во нормала, за да продолжи забавата. ”

Потоа, во кои градови најчесто си настапувал? – ,,Моите настапи најчесто биле во нашата земја и тоа во Крушево,Скопје,Прилеп,Битола,Кавадарци,Тетово,Струмица,итн. Доколку заборавив некое место да набројам, sorry без замерки.”

Dj Jovan на прашањето што ќе им порачаш на сите оние кои ја слушаат твојата музика, ни одговори: – ,,На сите оние што ја слушаат мојата музика им порачувам и понатаму да ја слушаат, да продолжат да ме поддржуваат,да се сакаат и како и секогаш да шират позитивна енергија.”

И како последно прашање, кој е твојот предлог за подобрување на културно-забавниот живот во Крушево? – ,,Морам да ве пофалам пред да го одговорам последното прашање, дека во последниве години вашиот тим одлично го надополнува културно забавниот живот во Крушево, целосно сте вложени и ви успева сето тоа, на што сме и самите сведоци.Одлично функционирате,продолжете да ги негувате локалните диџеи,тоа е многу битно, и само како моја идеја или надополнување на сето тоа што го правите е во иднина да се донесе некое звучно име, мислам на странски диџеј и повторно заедно да докажеме дека воопшто не заостануваме зад никого и дека крушевчани биле и ќе бидат позитивен пример за добра музика и забава како и секогаш. ”

На крај, му се заблагодаруваме на Јован Шапе за одвоеното време и краткото интервју, па му посакуваме уште многу успеси како во животот така и во диџејството.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)