Браво за Наум Наумовски Борче, храната е растечки туристички адут

Туристичкиот потенцијал расте, а ако мислевте дека ќе зборуваме за параглајдингот, некој нов настан во Крушево или Крушевското Езеро… нема да биде така. Овој пат ќе пишуваме за еден друг потенцијал кој го промовира Крушево, ја подобрува понудата и директно ги вклучува крушевчани.

Средното општинско училиште „Наум Наумовски Борче“ продолжува да реди успеси кои позитивно делуваат на туризмот, додека истовремено се надградува. Со учеството на меѓународниот гастрономски фестивал „Бисер мора“ во Хрватска учениците и професорите учесници покажувајќи ги своите способности ја промовираа крушевската храна, но и градот како дестинација во целина.

Тимот на Гастромак и СОУ „Наум Наумовски Борче“

Заедно со тимот на Гастромак „Наум Наумовски Борче“ освои награди во трите категории во кои учествуваше. Категориите се однесуваат на приготвување на пилешко месо, послужување на риба и бело вино и припрема на татар бифтек и послужување црвено вино.

ПОВРЗАНО: Гастрономските успеси на учениците од ННБ

Она што е уникатно за овогодинешниот настан е одржувањето на мастер класови во подготовка на традиционалните крушевски јадења ајвар и пита. Тоа само покажува колку нашите јадења стануваат препознатливи надвор од нашата држава, а кујната е се поголем адут на Крушево.

Учениците и нивните ментори

Уникатноста во крушевската и македонска кујна е причина заради која се повеќе луѓе ќе доаѓата во Крушево, а средното училиште има голема заслуга за тоа. Промоцијата на вакви настани дополнително зборува за квалитетот кој се нуди во градот и истовремено делува како туристичка атракција и туристичко информирање за дестинацијата.

Храната продолжува да биде наша алатка во промоција на туризмот и традицијата, додека знаењето и овие искуства на учениците запишани во крушевското средно училиште даваат до знаење дека традиционалните јадења уште многу долго ќе се подготвуваат по мерак на сегашните и идни туристи.

За активностите на Наум Наумовски Борче информирајте се ТУКА.

Share on:

Еден е Тоше… Помина уште еден роденден

Во снежно Крушево се одбележа уште еден роденден на Тоше. Со негови фанови од државата и странство Тоше Проески повторно живееше преку своите песни.

Снежно утро со густа магла. Студено време кое ги натера крушевчани и посетителите на градот да стават уште еден слој облека на себе додека се упатуваат кон спомен куќата „Тодор Проески“. Времето најавуваше студ, додека во нашето срце е уште поладно затоа што од 2007 година го нема нашиот пејач и голем хуманитарец.

Луѓето се упатуваат најпрво кон Тошевото вечно почивалиште. Палат свеќа и размислуваат колку е жалосно што ова младо момче денес можеше да има над 40 години. Чувство на студенило ги обзема сите негови фанови – „Како можеше да се случи?“ тоа што се случи пред 15 години – се прашуваат сите.

Спомен куќата „Тодор Проески“, вториот дом на Тоше, подготвува програма во која негови фанови, колеги и уметници ќе ги отпеат неговите песни, ќе насликаат негов портрет и ќе доловат моменти кои потсетуваат на неговата големина.

Со самиот влез во спомен куќата се чувствува топлина. Нашите срца се затоплуваат затоа што го чувствуваме неговото присуство преку песните кои се емитуваат постојано во спомен куќата. Поминуваме покрај изложба која отсликува љубов за Тоше, а негови колеги го започнуваат настапот. Ги пеат неговите песни и навираат толку емоции. Сите слушаме внимателно, потпевнуваме затоа што неговите песни никогаш нема да загинат.

Изложба на Марија Бојковска

Се стоплуваме во душата, затоа што Тоше замина, но неговите песни се безвременски. Сите во еден глас, во своите мисли се уверуваме дека Тоше има само датум на раѓање.

Но, не само неговите песни, на одбележувањето на неговиот роденден илустрирана е неговата хуманост. Редици луѓе чекаат во ред да донираат крв, да покажат хуманост и така да изразат чест кон Тоше. Тоше беше хуманитарец, тоа сите го знаеме, беше ангел, го знаеме и тоа, но не знаеме за многу негови добри дела. Неговите песни милуваа душа, а добрите дела спасуваа животи – то е наследството на Тоше Проески.

Помина уште еден 25 јануари, а Крушево размислуваше и зборуваше за Тоше. Се разбудија многу емоции, а ние како негови фанови се сеќававме на спомените од него. Тоше продолжува да живее преку неговите песни, но и сите познати и непознати дела.

Share on:

Како да си поминеш убаво во Крушево во 2023?

Крушево и без снег атрактивно! Доказ се бројните туристи секој ден во Новата година.

2023-та носи многу возбуда во Крушево, а почетокот на истата покажува дека Крушево станува се повеќе атрактивно. Сега не зависиме од снег, или пак ја делиме сезоната на лето и зима. Се е во едно. Крушево е се во едно во секој месец од годината.

Изминуваат 17 дена во Новата година. Туристите се присутни секој ден. Тие го поминуваат својот одмор овде, без оглед на временските услови.

Од прошетки, преку посета на споменици до забави на ски терените и уживање на гости кај угостителите… Згусната агенда на секој посетител оваа година. Љубителите на Крушево очигледно е дека уживаат во нашиот град. Можеби повеќе би уживале со снег, но природата, настаните, празничкиот дух и локалитетите го прават Крушево привлечно за посетители.

Бројни туристи се тука од понеделник до недела. Тоа значи дека Крушево расте од туристички аспект. Многу од вас веќе се уверија во тоа на почетокот на 2023…

…..

Во 2023 навистина ќе биде возбудливо. Се очекуваат дури 10 параглајдинг првенства, традиционалните настани кои се одржуваат (When in Krusevo, 10 дена Крушевска Република, Крушево низ корија, пливачки маратон, трки во трчање…), но и авантуристички тури со оф роуд возила, смотра со илјадници учесници и многу други.

Крушево и само Крушево во 2023-та година!

Share on:

За нови викенди во Крушево во 2023

Многу викенди заедно поминати, а во последните денови од 2022 година да наздравиме за уште повозбудливи викенди во Крушево во Новата 2023-та.

Крушево станува се поомилено место. Туристите се тука буквално секој викенд. Верувајте, го разубавувате нашиот град.

Планинаревме, пробавме тандем параглајдинг, возевме точак, вкусувавме традиционална храна, уживавме во домаќинлакот на крушевските угостители, трчавме и се натпреварувавме, танцувавме на музика, вдишувавме и издишувавме адреналин… Многу активности во годината што изминува. Токму набројувањето на само дел од нив го прави дочекот на Нова година уште повозбудлив.

Многу од Вас, драги читатели, уште од петок ќе бидете во Крушево. Заедно ќе ја дочекаме 2023 година и со сонце низ прозорецот ќе се разбудиме на првото утро. Останатите кои ќе бидат во некој друг туристички центар во Македонија сигурно го испланирале првото доаѓање во Крушево наредната година. Викенд во Крушево ве предизвикува веќе во јануари да биди вашето прво патување до градот на 1 250 метри надморска висина. Резервирајте го вашето место и уживајте во чистината и свежината на нашиот и ваш град.

Крушево е подготвено за исполнета, возбудлива и содржајна 2023 година. Ве очекуваме час поскоро!

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)