Многу спорт, многу култура – убаво лето во Крушево

Ова лето Крушево беше домаќин на бројни спортски настани, покрај рестартираните музички, театарски, ликовни и други настани. Сето тоа доведе Крушево да биде повторно она препознатливо од пред Ковид 19.

Ајде, да поразговараме за дел од настаните…

Втора година по ред во Крушево се одржа пливачки маратон на Крушевско Езеро. На едно место повторно се собраа најдобрите спортисти од овој спорт, а глетката и доживувањата на гостите и крушевчани беа поголеми од минатата година. Маратонот по втор пат се одржува во Крушево и сигурно ќе стане традиција во нашиот град.

Покрај настани од натпреварувачки карактер неколку тимови од различни спортови го искористија чистиот воздух и пријатното време да се подготват за новата сезона. Најпрво младинската кошаркарска репрезентација престојуваше во Крушево и секојдневно ги користеше природните убавини за свои подготовки.

Потоа, тука беше тимот Volley Star Shape кој донесе бројни млади заљубеници во одбојката. Исто така, традиционално се одржаа подготовки и школа за тенис од МТП тенискиот клуб од Скопје.

Голем интерес предизвика градската трка на 5 километри која се одржа по повод Денот на независноста на Македонија и Денот на ослободување на Крушево. Но, и после тоа продолжуваат активните спортски активности, како на пример Крушево низ корија кој ќе се одржи овој викенд во Крушево.

Полека се ближи крајот на едно многу убаво лето кое што ни дојде како добро освежување после година дена и повеќе без настани. Веќе имаме најава за нови настани во Крушево оваа есен, но за тоа во наредниот пост 😛

Share on:

Липа

Стеблото на липата може да порасне и до 30 метри, а чајот кој се подготвува од ова растение има прекрасна портокалова боја.

Липата помага во намалување на крвниот притисок и е добра за намалување на болка на заб со самото оплакнување на устата.

Растението се користи и во производството на таблети. Има три видови за оваа намена кои се употребуваат:

  1. Ситнолистеста (Лат. Tilia cordata),
  2. Крупнолистеста (Лат. Tilia platyphillos)
  3. Среднолистеста (Лат. Tilia argentea).

Во себе содржи состојки како витамин Ц, провитамин А, етерично масло и други корисни состојки.

Латинското име на растението е Tilia europaea l.

Share on:

Мајчина душица

Билката Мајчина душица е нашироко позната, собиран и употребувана во Крушево. Крушвчани секоја година ја собираат и ја подготвуваат како чај, а Мајчината душица е препознатлива како корисна за дезинфекција, намалување на стрес и помага во намалување на кашлица.

Растението има убава виолетова боја и е лесно препознатливо меѓу другите растенија.

Извор: Куќен лекар од Драган Пакашки

Share on:

Матерка

Покрај тука што на овие простори расте Матерката се користи широко како чај. Во себе содржи состојќи кои помагаат во работата на бубрезите и ги прочистуваат.

Оваа билка е особено вкусна како чај и топло ви ја препорачуваме да ја наберете во околината на Крушево и да ја вкусите.

DCF 1.0
Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)