Специјалитет со 100-годишна традиција – крушевски локум

Ако сте дошле во Крушево и си заминете без да си купите локум, тогаш… исто како и да не сте биле.

Ова е мотото на најголемиот број на туристи на Крушево, пред се’ домашни. Во недела продавниците во Крушево се преполни и се купува до последната кутија локум. Се купува за себе, за пријатели, за роднини и за многу луѓе што нарачале и не смееме а да не им купиме.

Инаку, крушевскиот локум е фамилијарна традиција долга повеќе од 100 години. Овој специјалитет во меѓународни рамки се доживува како македонска верзија на турски специјалитет.

Потребните состојки за подготовка на локумот се познати, но начинот на кој се подготвува е тајна и затоа вкусот е толку неодолив.

Ќе ви раскажам една лична приказна. Летово ги посетив Апартмани Наде во населбата Езерски лозја во Струга. Како благодарност за прекрасното сместување и топлиот однос си однесов локум. Според крушевските верувања на овој начин соодветно се заблагодарив за топлиот пречек и пријатниот престој.

Не правете и вие грешка, драги наши, дојдете во Крушево купете си, или нарачајте по ваш пријател или познаник.

Сотир Габелоски

Share on:

Мазник со грав- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 6: Мазник со грав

Потребно е: тесто од 1 кг брашно, вода, малку масло и сол. Тестото да биде меко. Претходно се вари 500 гр грав да биде убаво сварен и да остане зрнест. Се става сол по вкус на гравот. Од тестото се делат топчиња околу 12 да бидат исти. Секое топче се сука кора тенка и се потпекува на шпорет на дрва од двете страни. Корите потпечени се редат во поголема тава подмачкана со масло. Се реди кора, целата се попрскува со масло и се распоредува сварениот грав. Постапката се повторува со сите кори и на крајот горната кора малку се набрува и се сечи на коцки и убаво се намрсува и се потура со една чаша кисела вода. Се печи на 200 степени. Мазникот може да се прави и со испржен праз.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:

Раванија- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 5: Раванија

Потребно е: 8 јајца, 2 лажици шеќер, 2 лажици брашно, 8 лажици Гриз, 1 пециво, ванила, 800 гр шеќер, 600 гр вода, малку кора од лимон. Се матат 8-те белки во цврст снег заедно со шеќерот, се додаваат жолчките и пак убаво се мати. Со лажица се додава гризот и брашното помешано со пецивото и убаво се меша. Се печи на 180 степени во тава број 30. Откако ќе се испечи се сечи на ромбови.

Шербет: 800 гр шеќер и 600 гр вода се ари околу 3 минути, се додава ванилата и кора од лимон. Се попарува ладната раванија со топол шеќер.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:

Крушевска алва- „Крушевски готвач – книга со рецепти“

Рецепт број 4: Крушевска алва

Потребно е: пола чаша масло, 1 чаша гриз, 1 чаша брашно, 2 чаши шеќер, 3 чаши вода, ванила, сецкани ореви. Во длабок сад се пржи гризот со брашното додека да добие кафеава боја, се додава масло и пак се пропржува. На крајот се додава водата, ванилата и шеќерот па сето тоа се меша додека да се згусни алвата. Се додаваат оревите и се тура во тава додека е топла. Со голема лажица се прават форми од алвата.

Оваа објава е дел од серијалот на рецепти предложени и подготвувани од здружението „Цвет“ од Крушево. Рецептите се дел од книгата „Крушевски готвач- книга со рецепти“.

Share on:
Викенд во Крушево

Викенд во Крушево

error

Уживате во нашиот сајт? Споделете да дознаат и другите. :)